G D Z I E ? C O ? K I E D Y ?
15 LISTOPADA 2008 To ostatni wpis na tej stronie. Kiedyś trzeba przestać uaktualniać coś, co od dawna nie jest i nigdy już nie będzie aktualne. Dlaczego więc nie 15 listopada? Ten teatr to była wspaniała przygoda, która zmieniła moje życie. Bardzo wszystkim, którzy wzięli w niej udział dziękuję. Jednak po latach energia, która powstała na skutek naszego spotkania wygasła. Tak zwane życie wprowadziło swoje, nowe zasady. Przestaliśmy być grupą, nawet tą rozproszoną i rozrzuconą po świecie. Muszę to zaakceptować, choćby to było trudne. Bardzo Was wszystkich pozdrawiam i ściskam gorąco. Do zobaczenia gdzieś, kiedyś lub nigdy.
WRZESIEŃ 2008 Kolejne, zupełnie nowe w realizacji rzeczy znalazły się na serwisie YOUTUBE. Trzy obrazki. Najpierw film "THE PROPHET AND A BAD WOMAN", który jest ogarnięciem, uprzątnięciem, zmontowaniem i zamknięciem w określonej formie materiału ze spontanicznej improwizacji (z użyciem zwyczajnego efektu w kamerze analogowej), która miała miejsce podczas jednej z prób teatralnych dziesięć lat temu. Na potrzeby YouTube musiałem ten film podzielić na dwie części.
A potem realizacja bardziej autorska. Rodzaj mojej wizji z wykorzystaniem fragmentu wspomnianej improwizacji i podkładem dwóch utworów Maćka Stanieckiego z moim głosowym udziałem. Nazwałem ten film "FROM TIME TO TIME" i niech to wystarczy za cały komentarz.
Wszystkie te materiały są zamieszczone w dziale filmy lub w naszym kanale na YouTube youtube.com/vanderblaast
Piszcie z opiniami o tych materiałach. Chętnie przeczytam jaki jest ich odbiór.:-)
LIPIEC 2008 Umieściłem na serwisie YOUTUBE materiał filmowy, którego nie ma naszej stronie. W siedmiu częściach znajduje się tam cały spektakl "INNE HISTORIE", który był zestawem autorskich warsztatowych scen poszczególnych członków teatru. To bardzo interesujący fragment naszej pracy. Warto się mu przyjrzeć. W dziale filmy na naszej stronie.
MARZEC 2008 W pierwszych dniach marca ukazuje się kolejny numer kwartalnika KRONIKI miasta Łodzi (4/2007). Numer w większości poświęcony jest łódzkim niezależnym działaniom teatralnym. W kolejnych artykułach przedstawione są najważniejsze, według redakcji pisma, grupy teatralne działające w naszym mieście, a trzeba przypomnieć, że Łódź jest swoistym zagłębiem offowych działań teatralnych. Miło było odkryć, że nie zabrakło tam miejsca również dla Róży Van Der Blaast. Artykuł o nas napisała studentka socjologii Jadwiga Janik. Z przyjemnością zamieszczam go tutaj dla zainteresowanych i to w pełnej, otrzymanej od autorki wersji (ta w czasopiśmie została poddana niewielkim skrótom).

WRZESIEŃ 2007 Na rynku muzycznym ukazała się kolejna płyta zespołu Nemezis. Poprzednia zebrała wiele bardzo pochlebnych recenzji ze względu na swój szczególny klimat i niezwykłe brzmienie. Twórcami albumu NEMEZIS "WHISPERS FROM BEHIND THE WINDOW" z roku 2001 byli Łukasz Pawlak i Maciek Staniecki. Po kilku latach formacja NEMEZIS znów przystąpiła do pracy, tym razem w składzie Łukasz Pawlak, Konrad Kucz i Marcin Bociński. Maciek nie mógł uczestniczyć w pracy nad albumem ze względu na inne zobowiązania. Ale przyjął zaproszenie do wzięcia udział w nagraniu jednego utworu. Do nagrania zaprosił też mnie i tak powstał kawałek WARSAW-LODZ-WARSAW. Ostateczny miks utworu dokonany przez autorów płyty znajdziecie na albumie "INBETWEEN" dostępnym w wielu sklepach płytowych, a my tutaj proponujemy wam oryginalną wersję zmiksowaną przez Maćka.
WARSAW-LODZ-WARSAW (ORIGINAL MIX BY MACIEJ STANIECKI) 4:08
NEMEZIS (gościnnie Maciej Staniecki - gitary, instrumenty elektroniczne i Dariusz Bilski - wokale, głosy)
KWIECIEŃ 2007 Wcześniej sporadycznie i raczej koncepcyjnie, a od kilku tygodni intensywnie pracujemy z Maćkiem Stanieckim nad materiałem koncertowym pod roboczą nazwą Teatr Dźwięku NIE WIEM. To co przygotowujemy ma formę koncertu przechodzącego często w spektakl i odwrotnie. W dużej części oparliśmy się na utworach, które wspólnie stworzyliśmy osiem, dziewięć lat temu, a które nie znalazły się w żadnym spektaklu Róży. Ale obok tych przearanżowanych i wykonanych na nowo utworów, jest drugie tyle utworów zupełnie premierowych, które powstały w ostatnich tygodniach. W sumie nasza propozycja to ponad godzinny występ balansujący na granicy stylów i form. Mamy nadzieję, że będzie to ciekawa propozycja i spotkamy się na którymś z występów w całym kraju, intensywnie teraz przez nas organizowanych. Filmik pokazujący fragment naszej próby czy raczej sugerujący klimat tego występu możecie znaleźć w dziale video, zaś dwa zupełnie nowe utwory z marca 2007 roku można znaleźć w dziale muzyka.
LISTOPAD 2005 Przez wiele tygodni przygotowywałem podsumowanie materiału filmowego, który powstał przy okazji pracy teatru i przetrwał do dziś. Kiedy nareszcie ukończyłem pracę, okazało się, że Maciek dokonał przejrzenia i uporządkowania materiału muzycznego teatru. Do tego spotkanie w dawnym gronie osób z teatru pozwoliło nam zweryfikować zainteresowanie tymi materiałami. Okazało się, że zainteresowanie jest spore. Postanowiłem więc zebrać najbardziej udolne próby filmowe i muzyczne teatru w jedną całość. W ten sposób nasz dorobek akustyczno wizualny znalazłby swoje zwieńczenie. Tak powstał czteropłytowy box "TEATR IMIENIA RÓŻY VAN DER BLAAST 1992-2005". Kompilacja jest absolutnym handmade ale wyglądem i jakością wykonania nie odbiega od profesjonalnych produkcji. Oczywiście materiały filmowe są w zdecydowanej większości kopiowane ze zwykłego vhs-u więc pozostawiają wiele do życzenia, ale już ich obróbka czyli powtórny montaż i nowe udźwiękowienie (dolby digital 2.0) odbywała się cyfrowo przy użyciu komputera. Do 26 listopada box można nabyć na Allegro i wejśc tam wystarczy klikając ten link. Cena obejmuje wyłącznie koszta przygotowania boxu, a nie ma na celu uzyskania zarobku. Skorzystajcie z okazji, by nabyć te pamiątkę!
PAŹDZIERNIK 2005 WIELKA STYPA PO FORMACJI MASKA I RÓŻY VAN DER BLAAST. Podczas porządkowania z Maćkiem Stanieckim materiałów filmowych i muzycznych po teatrze doszliśmy do wniosku, że dobrze byłoby się spotkać z ludźmi, z którymi tak wiele nas w przeszłości łączyło. Maciek co prawda miał na myśli zespół z ostatnich 8 lat, od kiedy on był już z teatrze, ale ja doszedłem do wniosku, że dobrze było rozszerzyć spotkanie na większe grono, czyli równiez ludzi ze składu Formacji Maska, z której pewnych osób nie widziałem już ponad 10 lat. Pomysł zrealizowaliśmy w niedzielę 30 października, w kolebce teatru, domu kultury Ariadna w Łodzi. W salce, w której kiedyś odbywaliśmy próby, tuz obok sceny na której grywaliśmy wiele naszych pierwszych spektakli zebrała się tego dnia grupa około 20 osób w różnym okresie współpracujących ze mną. Byli również pozostali ojcowie założyciele (dziś już również prawdziwi ojcowie rodzin) czyli Dobrek Bilski i Maciek Wilewski. Były też osoby, które pracowały w teatrze niemal od początku do końca jego istnienia, jak: Ela Borsuk, Adam Łoniewski czy Krzysiek Grygowski. Spędziliśmy tego wieczoru i nocy kilka przyjemnych, wypełnionych wspomnieniami i planami na przyszłość godzin.
styczeń 2005 TEATR nie pracuje. Od zimy 2004 roku nie odbywamy prób. Zrezygnowaliśmy z hali w starej fabryce, rozeszliśmy się każdy w swoją stronę. Część z nas zerwała kontakt z innymi. Poróżniły nas błahe sprawy spoza teatru. Prawdopodobnie nigdy więcej nie zagramy już pod nazwą Teatr Imienia Róży Van Der Blaast. Ta strona pozostaje świadkiem naszej wieloletniej działalności. Co jakiś czas dodajemy do niej jakieś odgrzebane materiały, wzbogacamy jej zawartość. Ktokolwiek chciałby dowiedzieć się czegoś o nas, ma tutaj taką możliwość. Pozdrawiam. Darek Bilski
grudzień 2003 Od września 2001 roku, kiedy to działalność Teatru Imienia Róży Van Der Blaast została zawieszona, nie z winy czy chęci jej twórców, tylko z powodu drastycznego usunięcia zespołu z placówki, w której od 9 lat miał swoją siedzibę, z Widzewskich Domów Kultury, nie robiliśmy nic. Najpierw trwała sprawa w sądzie, w której zarzucałem WDK złamanie prawa pracy, później, nie było jakoś możliwości odzyskania straconego roku. Jednak na początku kwietnia 2002 spotkaliśmy się (po latach wzajemnego utrzymywania dystansu) z Maćkiem Stanieckim i z Natalią (już teraz) Staniecką i postanowiliśmy wspólnie, w tym okrojonym do ścisłego grona składzie przygotować coś nowego. Okazja była, bo teatr "Od jutra" z Kutna obchodził swoje osiemnastolecie istnienia i zaprosił do udziału w programie scenicznym również nas. W krótkim czasie przygotowaliśmy dwudziestominutową etiudę pt: "Okno", którą w tym trzyosobowym składzie wykonaliśmy na scenie teatru w Kutnie. Efekt był na tyle interesujący, że kiedy tylko wróciła do kraju po dwuletnim pobycie za granicą (USA, Wielka Brytania, Kostaryka) Karolina Górska rozpoczęliśmy rozmowy o pracy nad kolejnym, tym razem "pełnometrażowym" spektaklem i jesienią 2003 przystąpiliśmy do jego realizacji. W nowym miejscu, wynajętej za własne pieniądze starej hali pofabrycznej trwają próby do spektaklu "Zmrok", którego terminu premiery nie jesteśmy na razie w stanie dokładnie określić. Wkrótce postaram się zdradzić jakieś fragmenty tekstów lub muzyki.
Darek Bilski
próba w fabryce
* Po wydanej kilka lat temu kasecie promocyjnej z muzyką do spektakli "POETA" i "PIELGRZYM" (plus kilka numerów bonusowych) autorstwa Macieja Stanieckiego i Dariusza Bilskiego, która w miejscach naszych występów budziła spore zainteresowanie, w dniu premiery spektaklu ukazało się kolejne wydawnictwo, tym razem z utworami wykorzystanymi w ścieżce dźwiękowej "CIENI". Stronę A kasety zajmują kompozycje Maćka Szelembauma, stronę B kompozycje Przemka Danowskiego. Na każdej ze stron dodaliśmy też po jednym utworze pochodzącym spoza spektaklu. Kaseta jest formą promocji i rozdawana jest bezpłatnie, w postaci prezentu dla osób, które wesprą dobrowolnymi datkami pieniężnymi Stowarzyszenie Kulturalne Paryż. Kasetę można również zamawiać przez internet.